storyboard.clients
Aufrufe
vor 2 Jahren

BORA Magazine 02|2021 - Polish

BORA Magazine is published in 12 languages. It invites the reader to learn more about the BORA products and discover fascinating stories behind the brand.

„Ten, kto zostanie z

„Ten, kto zostanie z tyłu na ostatnich trzech kilometrach Tourmalet, jest już bez szans”. EMANUEL BUCHMANN Legendarna wysokogórska przełęcz Tourmalet, francuskie Pireneje Radzi Emanuel Buchmann Wysokogórska przełęcz Tourmalet jest jedną z najczęściej pokonywanych przełęczy w Tour de France. W 1910 roku znajdował się tam jedynie kamienny szlak. Dziś asfaltowa droga wiedzie aż na najwyższy punkt przełęczy, położony na wysokości 2115 metrów. Ta legendarna górska przełęcz nie straciła jednak swojej grozy w oczach kolarzy. Na zachodnim podjeździe muszą oni pokonać różnicę wysokości wynoszącą 1405 metrów na odcinku 18,4 km przy maksymalnym nachyleniu 10,2 procenta. To prawdziwa tortura, która jednak przyciąga na południe Francji także wielu ambitnych amatorów kolarstwa pragnących sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Dla Emanuela Buchmanna z ekipy BORA – hansgrohe z tą trasą wiąże się wiele pozytywnych wspomnień. „Tourmalet to po prostu moja szczęśliwa góra” – mówi. „Już podczas mojego pierwszego Tour w 2015 roku znalazłem się w grupie ucieczkowej na etapie Tourmalet i ukończyłem wspinaczkę na trzecim miejscu”. Także podczas Tour w roku 2019 znajdował się w czołówce na słynnej przełęczy i był w stanie kilkakrotnie zaatakować. „Trasa na górę jest długa i cały czas stroma” – wyjaśnia zawodowy kolarz urodzony w Ravensburgu. „To daje czas, aby znaleźć swój rytm, zanim zacznie się robić ciężko. Moim zdaniem strona zachodnia jest trudniejsza, jednak na obu stronach 3 kilometry przed szczytem zaczyna się prawdziwe wyzwanie. Wtedy często rolę odgrywa także wiatr, który wieje swobodnie i daje odczuć wysokość, na jakiej się znajdujemy”. W roku 2021 Emanuel Buchmann zamierza odpuścić start w Tour de France i skoncentrować się na Giro d’Italia. Jest jednak przekonany: „Moja walka z Tourmalet nie jest jeszcze zakończona”. Informacje o trasie Start/koniec: Luz-Saint-Sauveur/Arreau Dystans: 54 km Pod górę: 1945 m Sers Z góry: 1957 m Viey Barèges Przełęcz Tourmalet zyskała sławę za sprawą Tour de France. Emanuel Buchmann z ekipy BORA – hansgrohe upodobał ją sobie szczególnie. Super Barèges Col du Tourmalet Arreau Zdjęcia: BORA - hansgrohe, Bettiniphoto, SpectacularNorway Viella 76 MAGAZYN BORA Luz-Saint-Sauveur

Droga Lysevegen, Norwegia Radzi Frederik Wandahl Lysebotn KOLARSTWO Lysefjorden IMPRESJE Lysetunnelen Lysefjord Również zawodowi kolarze marzą o trasach, których jeszcze nie mieli okazji pokonać. Na szczycie osobistej listy życzeń Frederika Wandahla znajduje się zapierająca dech w piersiach droga Lysevegen w Norwegii, położona na końcu fiordu Lysefjorden. „Odkąd pierwszy raz zobaczyłem ten niewiarygodny podjazd na zdjęciu, jestem nim całkowicie zafascynowany. Postawiłem sobie za cel, aby kiedyś poza sezonem pojechać tam z przyjacielem” – opowiada 20-letni Duńczyk, który w tym roku rozpoczął swój pierwszy profesjonalny sezon w ekipie BORA – hansgrohe. Nawet w wolnym czasie, którego ma niewiele, chętnie wsiada na rower. Jest to więc całkiem prawdopodobne, że jego marzenie wkrótce się spełni. To, co go tam czeka, można z czystym sumieniem opisać jako wyjątkowe: w wiosce Lysebotn droga najpierw wjeżdża w tunel o długości 1100 metrów. Następnie ciągnie się w górę przez 27 ostrych zakrętów z przewyższeniem wynoszącym 640 metrów. Na górze znajduje się restauracja widokowa Øygardstølen, z której rozciąga się spektakularna panorama 42-kilometrowego fiordu Lysefjorden. Dla Frederika Wandahla, który określa sam siebie jako „dobrego kolarza górskiego”, to skandynawskie zbocze jest trasą idealną. Droga została wybudowana i oficjalnie otwarta w roku 1984. Jej głównym celem było umożliwienie dojazdu do rozbudowy elektrowni Tjodan, jednak wkrótce stała się ona także magnesem dla turystów. Budowa drogi była na rękę także mieszkańcom Lysebotn, ponieważ przed powstaniem Lysevegen do wioski można było dostać się wyłącznie drogą wodną. Każdy, kto po pierwszych 7 kilometrach ma jeszcze nieco siły w nogach, może pokonać kolejne 10 kilometrów przez magicznie piękny i nienaruszony górski krajobraz aż do akwenu Andersvatnet. Odcinek ten jest zdecydowanie przyjemniejszy, ponieważ przewyższenie wynosi jedynie dodatkowe 310 metrów. Informacje o trasie Start/koniec: Lysebotn/Øygardsstolen Dystans: 7,3 km Pod górę: 640 m/Z góry: 640 m Nedrabø Øygardsstolen Frederik Wandahl, 20, z Danii spędza swój pierwszy profesjonalny sezon w ekipie BORA – hansgrohe.

Erfolgreich kopiert!

BORA

© Copyright 2018 BORA Vertriebs GmbH & Co KG